BİR YAYINCILIK

[okumak özgürlüğe uçmaktır]

Bir Yayıncılık, 1983 yılında kurulmuştur. Tarih, siyaset, biyografi, psikoloji, sosyal hizmetler, edebiyat, sosyoloji, ekonomi, işletme, uluslararası ilişkiler gibi birçok alanda bilimsel standartlarda telif ve iri kitap yayınevimiz tarafından yayımlanmaktadır. Üniversiteler
Arası Kurul Başkanlığı (ÜAK)’nın 2022 Doçentlik Başvuru Şartlarında Uluslararası Yayınevi sıfatları şu şekilde tanımlanmaktadır:
En az dört yıl uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar Yükseköğretim Kurulunca tanınan sıralama kuruluşlarınca belirlenen dünyada ilk 500’e giren üniversite kütüphanelerinde kataloglanan ve aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayımlamış olan yayınevi.
Yayınevimiz 40 yıllık bir yayınevi olup iki ayrı dönemde yayın faaliyetlerini gerçekleştirmiştir. Bir dönem yayın faaliyetlerine ara vermiş 2015 yılından bu yana tekrar yayın hayatına devam etmektedir.
2022 yılı Aralık ayına kadar 60 yerli ve 40 yabancı yazar tarafından yazılmış 100 adet kitap yayınevimiz tarafından yayımlanmıştır.
Yayınevimiz tarafından çıkarılan kitaplar Türkiye’de Üniversite kütüphanelerinde ve Milli Kütüphane dâhil tüm devlet kütüphanelerinin kataloglarında yer almaktadır. Yayınladığımız eserler dünyanın bilinen üniversite kütüphaneleri tarafından taranmaktadır.
(Bunlardan bazıları, British Library, NYP Library, VVashington University Library, Harvard Library, Colombia University LibraryThe VVorld’s Largest Library Catalog’tur.)
Bir Yayıncılık, Kültür Bakanlığı ISBN ajansına kayıtlı ve YAYFED (Yayıncılar Federasyonu), TBYM (Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği) ve BASYAYBİR (Basın Yayın Birliği Derneği) üyesidir.

Uluslararası Yayıncılık belgemize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BİR YAYINCILIK ULUSLARARASI YAYIN BELGESİ